PROSES

Masterbatch üretimi; olgun bilgi birikimi ve tam donanım gerektiren, özel tasarım çift vidalı ekstrüderlerle (ve ekipmanları) gerçekleştirilen bir işlemdir. Bilindiği üzere Masterbatch; 3 ana grubun karışımı ile meydana gelen plastik boyar maddelerdir. Adı geçen 3 grup hammaddenin her biri, kendi alanında ve oluşumunda ansiklopedik bir birikime sahip maddelerdir. Bu hammaddeler;

POLİMER/Ana taşıyıcı: yumuşaklığı, sertliği, erime ve yanma endeksleri, akışkanlık hızı, diğer polimer malzemeler ile uyumu ve bunun gibi birçok niceliği iyi bilinmeli ve araştırılmalıdır.

Ana Taşınan PİGMENT/Ana taşınan: boyutları (micro - size), plastik kullanım alanına uygunluğu, ısı dayanım pozisyonları, gıda ambalajı yönetmeliğine uygunluğu, migrasyonları (boya ya da kimyasalın bir noktadan bir noktaya taşınması, kusması), karışımda uyum kabiliyeti (diğer pigmentler ile, bazen birden fazla), ve yüzdeleri gibi daha birçok özelliklerinin bilinmesini gerektirir.

Yardımcı MADDELER: pigment ile taşıyıcı polimeri bir arada en iyi şekilde öğütmek (dispersiyon) amacıyla kullanılan katkılardır. Bu yardımcıların da pigmentler ve plastiklerle uyumu, ciddi bilgi birikimi isteyen bir başka konudur.

Tayf’ın üretim prosesinde, en başta 30 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübe ile, ve sonrasında 5 adet çift vida ekstrüder, 10 adet tek vida ekstrüder olmak üzere yardımcı üniteler ile birlikte toplam 35 adet ful donanımlı makine parkuru ile üretim gerçekleşmektedir.


Üretim Prosesi Aşamaları:

Turbo miksleme,

Çift vida ekstrüderlerde mono - color ve tailor - made üretimleri,

Üretim esnasında çalışılan rengin laboratuvar testi ve kalite/renk onayı,

Onaylanan üretim numunesinin lot numarası verilerek stoklanması,

Lot numarası alan mono – masterbatchler ile, tek veya çift vida ektrüder ile ana renklerin üretilmesi,

Üretim aşamasında renk ve kalite kontrollerinin yapılması (renk ölçüm cihazı ve enjeksiyon baskısı),

Lot numarası verilerek satışa sunum.

Üretilen masterbatchlerin renk sapmasından ya da diğer fiziksel hatalarından dolayı iadesinin, firmamızdaki yüzdesel oranı % 0,1’in çok altındadır (~ 1 / 170).

Kısaca Kullanım Alanları;
Ambalaj ( şişe, konteyner ), bahçe ve büro mobilyaları, banyo – mutfak gereçleri, beyaz eşya, ev gereçleri, otomotiv, boru, levha, oyuncak, kablo, züccaciye, kozmetik, tekstil, promosyon ürünleri ve diğer.